Подаци:

  • Др. Ивана Рибара 115/б
  • 11070 Београд,Србија
  • 063/234-814 ; 063/384-020
  • info@cirilica-beograd.org
cirilica-logo/Ћирилица-заштитни знак

ne odrecimo se najsrpskijeg/не одрецимо се најсрпскијег

Ћирилица – једино српско писмо.

 

Удружење ЋИРИЛИЦА БЕОГРАД
11000 Београд, Ул. др Ивана Рибара 115 б
063 234 814
E пошта : info@cirilica-beograd.com
www. cirilica-beograd.com
Бр 048/10
21.07. 2010

 

                                СИНОД  СРПСКЕ  ПРАВОСЛАВНЕ  ЦРКВЕ

 

ПРЕДМЕТ : Ћирилица – једино српско писмо.

Достављамо Вам допис бр 041/10 упућен председнику Републике Србије и Закључке са ванредене седнице скупштине нашег удружења одржане 20.06.2010. године.

Захваљујемо се СПЦ због тога што је у овогодишњој Божићној посланици поменула ћирилицу, али то је мало и премало за ту страдалну српску светињу, коју су управо Срби учинили сиротицом. Почели су то Срби комунисти када су дошли на власт, па разумемо да СПЦ није могла учинити много, јер је и сама била жртва њиховог насиља, али не разумемо да она не може учинити више данас када нема комуниста, и када чак и представник СПЦ ( у неком савету или управном одбору ) утиче на политику РТС-а, као јавног сервиса Србије.

Ред је да поменемо црквене великодостојнике који нису ћутали.

Владика Василије из Епархије зворничко-тузланске редовно верницима скреће пажњу да српски национални идентитет почива на три стуба: вера парвославна, српски језик и ћирилица

Владика Иринеј Буловић је често долазио на скупове Удружења „Ћирилица“ Нови Сад .

Владика бањалучки Јефрем, по казивању Матије Бећковића, говорио је да га је убеђивао високи страни званичник да се Срби не требају плашити унитаризације у БиХ јер имају свој кинески зид - ћирилицу. Али је то чуло мало људи, па као и да није речено.

Све што је јавно речено о ћирилици од стране црквених великодостојника неће имати никаквог ефекта, све док СПЦ не поручи својим верницима и преко средстава јавног информисања да је српска само ћирилица.

И тако, док је СПЦ у минулим вековима била најзаслужнија за очување ћирилице, када Срби нису имали своју државу, данас у држави Србији народ не види њено суштинско залагање за ћирилицу, него се плаши да је она поклекла пред римском црквом која ратује против ћирилице још од великог црквеног раскола, па се зато СПЦ суштински јавно не опредељује за ћирилицу.  Наиме, још 1060. г. римска црква је прогласила ћирилицу ђаволовим изумом а Методија јеретиком. Забранила је и сва друга писма осим латинског.

Молимо Вас да обратите пажњу на наш сајт www.cirilica-beograd.com, на коме је постављен и чланак под насловом Латиничење Ниша у очекивању папе, нашег члана из Ниша Жељка Филиповића. Већ је у наслову све речено. Плашимо се да српски народ  губи поверење у своју СПЦ због тога што она млако или никако брани ћирилицу, а енергично делује када треба уводити неке новотарије у црквеној служби, па и уклањати иконостасе, како би показала своју понизност пред римском црквом.  Како то народ тешко доживљава види се из приложених чланака, један до другог, објављених у Правди, са драматичним насловима Закидање права на матерње писмо и Вратите нам иконостасе.

Народ се плаши промена, јер ако се може одустати од иконостаса зашто се не би могло одустати и од наше свете ћирилице. Ако Срби могу да релативизују и писмо, одустајући од њега као националног симбола, што је оно постало управо захваљујући дугом трајању, зашто се Македонци онако грчевито држе своје ћирилице? И обрнуто о значају писма: литвански песник Томас Венцлова говорио је за Новости да су Руси својом ћирилицом покушали да преведу Литванце у православље!

Такође достављамо песму Анђелка Ердељанина Негативна молитва у којој он ћирилицу назива народном узданицом. Ми бисмо желели да наша СПЦ остане највећа народна узданица, како је увек до сада било.

Молимо Вас да наше писање разумете само као народну бригу и исказивање жеље да СПЦ још боље разуме народне потребе. Као израз највеће оданости својој цркви писца овог текста, наводимо да је он као избеглица из Хрватске у којој је живео од 1977.г. до рата, па избегао без игде ичега, кум цркве Св. Цара Константима у родном селу Календеровци код Дервенте, и то са 5.000 Е.

С Богом и жељом да Вам он подари добро здравље и мир,

                                                                                  Председник :

                                                                         Немања Видић , дипл.инж.

 

          

Коментари
Додај нови
Додај коментар
Име:
Адреса ел.поште:
 
Веб страница:
Наслов:
UBBCode:
[b] [i] [u] [url] [quote] [code] [img] 
 
:angry::0:confused::cheer:B):evil::silly::dry::lol::kiss::D:pinch:
:(:shock::X:side::):P:unsure::woohoo::huh::whistle:;):s
:!::?::idea::arrow:

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

 
  

"Ћирилица" разно



 


Српски лингвисти

Српски лингвисти својим ћутањем су допринели да се нестајање ћирилице из јавног живота погрешно тумачи као слободна воља грађана.

Члан 10 Устава Србије

У Републици Србији у службеној употреби су српски језик и ћирилично писмо.
Службена употреба других језика и писама уређује се законом на основу Устава.

Један језик -
једно писмо

Суноврат ћирилице почиње двоазбучјем, а одговор:

Правило које влада у целој Европи: Један језик - једно писмо

Контакт

За све акције, идеје и предлоге које имате
у циљу да се прошири фронт одбране Ћирилице,
контактирајте нас кликом на КОНТАКТ
xml_get_current_column_number() = 10
xml_get_current_byte_index() = 1176